Lietuvos muzikos ir teatro akademija TV

M. K. Čiurlionio stipendijų-paskatų teikimo ceremonija

M. K. Čiurlionio stipendijų-paskatų teikimo ceremonija

2-osios M. K. Čiurlionio stipendijos-paskatos teikimo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos bei Vilniaus dailės akademijos studentams ceremonija.

Praeitą savaitę Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje įvyko konkursas M. K. Čiurlionio stipendijai-paskatai jauniesiems kūrėjams gauti. Stipendiją įsteigė ir antrus metus skiria M. K. Čiurlionio draugija. Paraiškas LMTA galėjo teikti Kompozicijos katedros studentai. Stipendiją-paskatą 2021 metams laimėjo kompozicijos bakalauro studijų antro kurso studentas Lukas Butkus sinkretinio koncerto fortepijonui „Auto-da-fé“ sukūrimui. Iškilmingas įteikimas nuotoliniu būdu vyks vasario 15 d., Lietuvos valstybės atkūrimo šventės išvakarėse.

Pasak LMTA rektoriaus prof. Zbignevo Ibelgaupto: „M. K. Čiurlionio paskata-stipendija jauniesiems kūrėjams yra nepaprastai reikšminga Lietuvos muzikos ir teatro akademijos kūrybiniam jaunimui tiek realios paskatos, tiek simboliniu lygmeniu. Ji ne tik padeda ir drąsina pradedančius talentingus muzikus imtis ambicingų sumanymų, bet ir sudabartina idealistinius Čiurlionio siekius, susiedama juos su mūsų laikų jaunųjų idealistų kūrybinėmis aspiracijomis. Vizionieriška Čiurlionio dvasia tarsi atgimsta jaunųjų kūryboje.“

Pagal nuostatus kasmet skiriamos dvi paskatos-stipendijos: po vieną Lietuvos muzikos ir teatro akademijos ir Vilniaus dailės akademijos studentams. Stipendijos dydis kiekvienam – 5000 Eur.

M. K. Čiurlionio draugijos atstovas Rokas Zubovas džiaugiasi, kad šiemet paraiškų buvo daugiau negu pernai: „Visos šiais metais Čiurlionio vardo stipendijai gauti pateiktos idėjos buvo intriguojančios, o paraiškos parengtos labai detaliai ir atsakingai. Nuo Čiurlionio vardo paskatos sukūrimo, Čiurlionio draugija vylėsi, kad šis konkursas skatins talentingus jaunus kūrėjus imtis drąsių sumanymų. Atrodo, mūsų siekiai randa atgarsį jaunose širdyse ir tuo labai džiaugiamės.“

Konkursui Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje buvo pateiktos penkios jaunųjų kompozitorių paraiškos: magistrančių Beatos Juchnevič muzikinė monodrama „Sofija“ ir Godos Marijos Gužauskaitės audiovizualinė instaliacija „Kosminė erdvė“, bakalauro trečiakursio Domanto Pūro kūrinys „Tremtinio istorija“ styginių kvartetui, balsui ir elektronikai, ketvirto kurso studentės Liepos Užusienytės opera pagal meno ir mokslo teorijas bei antrakursio Luko Butkaus sinkretinis koncertas fortepijonui „Auto-da-fé“.

Komisija, kurią sudarė M. K. Čiurlionio draugijos atstovas Rokas Zubovas, LMTA Kompozicijos katedros vedėjas prof. Vaclovas Augustinas, LMTA Kompozicijos katedros dėstytojas dr. Jonas Jurkūnas, Lietuvos kompozitorių sąjungos pirmininkas, LMTA Kompozicijos katedros dėstytojas dr. Mykolas Natalevičius ir LMTA Meno centro vadovė Ana Ablamonova, vienbalsiai atrinko Luko Butkaus sumanymą.

L. Butkaus sinkretinis koncertas „Auto-da-fé“ fortepijonui, instrumentiniam ansambliui ir keturiems dainininkams išsiskiria tuo, jog čia bus naudojamas ir literatūrinis sluoksnis, kurį perteiks dainininkai. Tačiau, pasak autoriaus, jie bus ne veikėjais, kaip operoje ar oratorijoje, bet kūrinio idėjas ir siužetą įkūnijančiais trečiašaliais personažais. „Pianistas – centrinė kūrinio ašis – yra tarpininkas tarp literatūrinio-muzikinio dainininkų ir muzikinio instrumentalistų „pasaulių“: jis savo atliekama partija reaguos į dainininkų žodžius ir elgesį, dėl ko atsivers ir ketvirtasis sluoksnis, kuris ištirpdys neperformatyvaus koncertinio muzikos kūrinio ir teatro ribas.“

Lukas Butkus yra ne tik kompozitorius, bet ir koncertuojantis pianistas, aranžuotojas, ansamblio „Artisans“ narys. Šis ansamblis ir rengs kūrinio „Auto-da-fé“ premjerą. Jaunasis muzikas yra daugelio konkursų laureatas, tokių kaip „Jaunieji fortepijono lyderiai“ (Grand Prix, 2015), „Mano nata“ (I vieta, 2019), „Vox Juventutis“ (I premija, 2020) ir t. t. Taip pat rašo prozos kūrinius, 2019 m. išleido pirmąjį romaną „Alisa žino“, kuris „Apple Books“ ir „Google Books“ internetinėse parduotuvėse buvo parsisiųstas apie 700 kartų. Yra apdovanotas už savo gimtojo miesto Marijampolės garsinimą.Kūrinio siužetinė inspiracija yra paties L. Butkaus rašomas eilėraščių ciklas „Auto-da-fé“: „Pažodžiui išvertus pavadinimas reiškia „tikėjimo aktą“… Tai pasakojimas apie idealistinės meilės formą, kuri peržengia laiko, mirties ir baimės ribas; apie žmogaus amžiną laikinumą.“

Pasak L. Butkaus, jis nuo mažumės žavėjosi M. K. Čiurlionio gyvenimu ir kūryba, kurie jį padrąsinę iškilus dvejonėms „tiek savimi, tiek savo gebėjimais“: „Kai turėjau atsakyti į klausimą, kokį kelią rinktis, muzikinį ar literatūrinį, supratau, kad galima, kaip Čiurlionis, bandyti rasti inspiracijų tiek viename, tiek kitame.“

Vilniaus dailės akademijos 2021 m. M. K. Čiurlionio stipendijos-paskatos laureatas – VDA skulptūros bakalauro studijų programos ketvirto kurso studentas, aktorius, tarpdisciplininio meno kūrėjas Denisas Kolomyckis. Denisui M. K. Čiurlionio stipendija-paskata skirta spektaklio „Lucid Dream“ kūrimui.

„Pagrindinis tikslas yra išlikti menininku. Neoliberalioje visuomenėje, kur viskas yra įkainota, kur buvimas menininku stigmatizuotas įvairiomis klišėmis – kaip menininkas atrodo ar ką veikia, kokį gyvenimo būdą gyvena, kur jauni kūrėjai priversti ieškotis su menu ir kultūra nesusijusio darbo, kad įsigytų medžiagas kūriniams, kad galėtų susitvarkyti savo buitį – dėmesys jaunam menininkui yra ypatingai svarbus. <…> Tai, kad teko mokytis baleto, aktorinio, o dabar skulptūros, mane užtikrina, kad tarpdiscipliniškumas ir Čiurlionio įtaka apjungiant keisčiausias meno sritis tarpusavyje yra būtinybė, veikimas kombinacijoje. Čiurlionio sapnai, vaizduotė, filosofija kūriniuose yra neišsemiamas šaltinis. Interpretuoti, kurti santykį, permąstyti – Čiurlionio asmenybė ir jo darbai visada kultivavo, tad tikiuosi man pavyks šią vardo premiją pateisinti savo darbais“, – teigia D. Kolomyckis

Anot Deniso, tiriamasis darbas bei pasiruošimas spektakliui grindžiamas autobiografine dramaturgija. Spektaklio režisierius ir aktorius „Lucid Dream“ kūrinyje nagrinės psichologinių, emocinių ir fizinių aspektų santykį, pasitelkdamas asmeninius pasakojimus apie neįprastus ar sunkiai išreiškiamus išgyvenimus: „Kūrinys atspindi būdus, kuriais mes siekiame intymumo, kuriais jaučiame troškimą užmegzti ryšį bei peržengti savo pačių odos ribas, žiūrėti į vaizdus ir apie juos kalbėti, suvokti „traumatinių patirčių“ stereotipų formavimąsi, perteikti bendros būties sunkumus nepaisant visko. <…> Sociologiniai pastebėjimai ir kasdienio gyvenimo išgyvenimai įsilieja į kultūrinių vilties, rūpesčio bei atsparumo sampratų apmąstymą. Spektaklyje naudojama „vaidmenų teorija“, kuri suprantama kaip požiūris, pagal kurį kasdienė mūsų veikla apima socialiai apibrėžtų vaidmenų vykdymą, „monarchinės asmenybės“ – kur viena iš identitetą formuojančių grupių yra stipriai pasireiškianti. <…> Ši patirtis turėtų tapti savotiška vaizduotės išpažintimi, intymiu dviejų žmonių kūrybinės apykaitos veiksmu. Teatrinėmis šviesomis apšviestoje, realių ir tuo pat metu skirtingų objektų nuotrupų visumoje, kuriančioje žaidimų aikštelę, galima save pamatyti kaip įvairialypį, daugiasluoksnį veikėją ir leisti istorijai skleistis realiuoju momentu.

Denisas mokėsi Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje, baleto skyriuje. Baigęs mokyklą, jaunasis menininkas nuolatos tobulinasi skirtinguose meistriškumo kursuose ir aktyviai dalyvauja Lietuvos kultūriniame gyvenime, reprezentuoja tarpdisciplininį meną užsienyje. Per pastaruosius metus Denisas rengė fotografijų parodas, spektaklius, tapybos darbus ir instaliacijas, susijusias su žmogaus teisių tematikomis. Jo meno kūriniai buvo eksponuojami Šiuolaikinio meno centre Vilniuje, „Serpentine gallery“ (Londone), „Microscope gallery“ (Niujorke) ir kitur. Jo projekto „Ona, Ona pakelk sijoną” darbai taip pat pristatyti „The Guardian“ ir kitose periodinės kultūrinės žiniasklaidos kanaluose. Kelerius metus jaunasis menininkas dirbo su legendiniu nepriklausomo kino kūrėju, VDA garbės daktaru Jonu Meku Niujorke. 2020 m. pabaigoje skulptūros studijų 4-akursis apdovanotas LR Kultūros ministerijos Jaunojo kūrėjo premija. Denisas jau užsitarnavo vieno iš geriausiai žinomų lietuvių performanso meno atlikėjų vardą.

VDA komisiją sudarė M.K. Čiurlionio draugijos atstovas Vincas Matonis, VDA prorektorius menui ir mokslui dr. Marius Iršėnas, VDA vyr. mokslo darbuotoja dr. Algė Andriulytė, VDA dėstytojas Remigijus Gataveckas ir VDA muziejaus direktorius dr. Vidas Poškus.

„Susipažinę su 21 kandidato projektais, po trijų atrankos etapų nusprendėme M.K. Čiurlionio stipendiją-paskatą skirti projektui, kuris labiausiai atsiliepė į šiandieninę mums dar vis naują ir iki galo neapmąstytą kasdienybę, kuri kviečia iš naujo pažiūrėti į save ir išeiti iš įprastos komforto zonos, arba kaip sako projekto autorius Denisas Kolomyckis – „peržengti savo pačių odos ribas“. Deniso projektas svarbus savo drąsa išeiti už vizualinės raiškos ribų ir įtraukti vaidybą, muziką, dramaturgiją. Mums tai pasirodė labai šiuolaikiška ir kartu „čiurlioniška“, – pasakoja komisijos pirmininkas dr. Marius Iršėnas.

Kūrėjai / atlikėjai

Virtualioje ceremonijoje dalyvaus: Lietuvos muzikos ir teatro akademijos stipendininkas Lukas Butkus, Vilniaus dailės akademijos stipendininkas Denisas Kolomyckis, LMTA rektorius prof. Zbignevas Ibelgauptas, VDA prorektorius menui ir mokslui dr. Marius Iršėnas, M. K. Čiurlionio draugijos pirmininkas Saulius Valius ir atstovai Vincas Matonis bei Rokas Zubovas.

Programa

Ceremonijos metu Akademijų rektoriai, M. K. Čiurlionio draugijos atstovai tars sveikinimo žodžius, o stipendijų laureatai pristatys konkursui siūlytus kūrybinius sumanymus.